André Andersen.‎ > ‎

André fra 2002 - Dags dato

2012

Storytelling
Nordisk mester for landshold, storyslam (med Kasper Sørensen)
Bronzevinder: DM i storyslam
Bronzevinder: KBH mesterskaberne i storyslam
BestTellerscenen 
Karens minde kulturhus: "Øjeblikke der forandrer"
Kronborg slot
Nordisk film
AOF Hvidovre
SAND - de hjemløses landsorganisation
Småøernes erhvervsforening
Egmont kollegiet
Grydemoseskolen, Espergærde
Skolen v. Kongevej, Helsingør
Frederiksborg ny skole
Røddinge højskole
Bodrum, Tyrkiet
Private arrangementer
Projektleder "Words 2013" på Kronborg slot
 
Warm up / Konferenciér
FC Nordsjælland - Warm up og speak til FCN´s hjemmekampe (superliga og CL)
Husk lige tandbørsten, hele sæsonen(optages sep-okt)
Her er dit liv
X-factor audition (optaget 2011, sendt  januar 2012)
 
Virksomheder, kommuner, o. lign.
Styrelsen for slotte og kulturejendomme
Zonen for madkultur
Kommunernes landsforening (drummer for Worlddance)

Børn, unge, pædagoger, lærere
8. klasser: "Kunst i projektopgaven", Helsingør kommunes folkeskoler
Manus, instruktion: Espergærde ungdomsskole musical, Kulturværftet, Helsingør (100 medvirkende)
Projekt stumfilm, Greve kommune

Børnekultur-samarbejder
Ida Wettendorff - Børnekulturkonsulent, Helsingør

Julemand og jule-arrangementer
Kronborg slot (dec 2012)
ATP (nov 2012)
Skjold birkerød gymnastikforening (dec 2012)

Foredrag: 
AOF Hvidovre: "Kronborg slot - set med en fortællers øjne"
Opvækst. dk: "Inklusion, assisting og 100 hovedroller"

2011

Storytelling

Danmarksmester i Storyslam 2011
Vinder af landsholdskonkurrencen ved de nordiske mesterskaber i Storyslam 2011, Finland (med Kasper Sørensen)
Bronzevinder ved de individuelle Nordiske mesterskaber i storyslam 2011, Finland
Vinder af Københavnermesterskaberne i Storyslam 2011
Nr 2 ZULU comedyslam 2011
Bodrum, Tyrkiet
Skuespilhuset, det kgl teater
Ofelia beach
Zirkus Nemo-teltet
Bremen, Kbh
BestTeller-scenen
Play, Cph
Bordrum, Tyrkiet
Nordisk film
Lejre fortællefestival
Valby historiefest
Kronborg slot
Kulturhuset Mantziusgården
AOF Hvidovre
Rudersdal kommunes Miljø og teknikafdeling
Tune bibliotek
Espergærde bibliotek
Helsingør lille skole
Kommunikationscenteret, Hillerød
Restaurant Tribeca
Private arrangementer
Div. fortælleworkshops
Medlem af BestTellers
Refusionsgodkendte teaterfortællinger:
Brdr. Løvehjerte
Nibelungen solo
Hamlet


Warm up / Konferenciér
Vild med dans - Warm up
X-factor audition - Warm up
Børsens kokketalent 2011, konferencier på plænen, Tivoli
Børnekulturens netværk - konferenciér ved konference,  Kulturværftet, Helsingør
FC Nordsjælland - Warm up og speak til FCN´s hjemmekampe
Meyerheim og co. - warm up
Top Charlie i Parken - Warm up (14.000 publikummer)
Albertslund EA-games - konfenciér til finaler (okt)
 
Virksomheder, kommuner, o. lign.

A. P. Møller Mærsk
Novartis
Styrelsen for slotte og kulturejendomme
Roskilde kommunes socialpædagoger
Rødovre kommune (i samarbejde m. SUS og Wischmann innovation)

Børn, unge, pædagoger, lærere
Hamlet scenen: sommerworkshop
Musical: "Den tunge bagage", Espergærde ungdomsskole
Sit com: Knald på kollegiet 2, Espergærde ungdomsskole (Sep - Feb `12)
Musical: den store i Kulturværftet, Espergærde ungdsomsskole (premiere 2012)
8. klasser: "Kunst i projektopgaven", Helsingør kommunes folkeskoler
Teaterprojekt, Nygård børnehus
Impro - longform og assisting, Den rytmiske daghøjskole
Gladsaxe kommunes lærere og pædagoger: "Storytelling som undervisningsform"

Børnekultur-samarbejder
Ida Wettendorff - Børnekulturkonsulent, Helsingør

Julemand og jule-arrangementer
Kronborg slot (dec)
ATP (nov)
Skjold birkerød gymnastikforening (dec)

2010

Warm up / Konferenciér
Den nøgne sandhed med Cecilie Frøkjær (Nordisk Film TV)
Danmarksindsamlingen - Publikumsopvarmer (STV) 
Talent 2010 audition (BLU)
Talent 2010 LIVE (BLU)
TV 2´s royale års-kavalkade
FC Nordsjælland - Warm up og speak til FCN´s hjemmekampe

Storytelling
Vinder af ZULU comedyslam 2010 
Medlem af BestTellers
Det kgl. teater: skuespilhuset
Lejre fortællefestival
Greve fortællefestival
BestTellerscenen
Kronborg slot, kassematterne
Kulturhuset Mantziusgården
Helsingør bibliotekerne
Små-øernes erhvervssammenslutning
Novo nordisk
Donekrogen
Espergærde ungdomsskole
Lyngby private skole
Div. fortælle-workshops

Refusionsgodkendte teaterfortællinger:
Brdr. Løvehjerte
Nibelungen solo
Hamlet

Virksomheder o. lign.

ATP - julearrangement
Socialt udviklingscenter  (arr: Wischmann innovation)
Worlddance.dk

Børn, unge, pædagoger, lærere
Halsnæs ungdomsskole, Halsnæs - Nonsensforestilling 
Teatertruppen Limenas - 20 års jubilæumsmusical 
Espergærde ungdomsskole - Musical
Daginstitutionen "100 meter skoven", KBH - teaterworkshop for pædagoger. (arr: Dansk pædagogisk forum)
Copenhagen international school, Hellerup - straight man/longform improv
Daginstitutionen "Prins Jørgen gården", Vordingborg (arr: Dansk pædagogisk forum)

Børnekultur-samarbejder
Ida Wettendorf - Børnekulturkonsulent, Helsingør
Stine Wilms - Børnekulturkonsulent, Gentofte
Helle Nordmand - Børnekulturkonsulent, Rudersdal

Foredrag
Under udvikling: "Coscienza" - et storytellerforedrag om mobning
Under udvikling: "Den tunge bagage" - et storytellerforedrag om sorg

2009

Warm up / Konferenciér
Talent 09 LiVE - Publikumsopvarmer (BLU)
Talent 09 auditions - Publikumsopvarmer (BLU)
Stå op - Publikumsopvarmer (BLU) 
QTV - Publikumsopvarmer (Eyeworks) 
Danmarksindsamlingen - Publikumsopvarmer (STV) 
Nyhedsministeriet - Publikumsopvarmer (Skandinavisk filmkompagni)
FC Nordsjælland - Warm up og speak til FCN´s hjemmekampe
Birkerød ballroom - Konferenciér

Virksomheder o. lign.
Socialt udviklingscenter - Assisting (arr: Wischmann innovation)
Bøgh Madsen - Assisting (arr: point of view)
ATP - sommerworkshop for medarbejdernes børn
Worlddance - pecussionist

Børn, unge, pædagoger, lærere
Halsnæs ungdomsskole, Halsnæs - musical 
Teatertruppen Limenas - Musical 
Forældreforeningen, Rudersdal - Teaterworkshop for udviklingshæmmede
Børnehaven Møllebjerghave, Hvalsø - Workshop for børn og pædagoger: "storytelling input til børn og pædagoger"
Krogerup højskole - impro

Børnekultur-samarbejder
Ida Wettendorf - Børnekulturkonsulent, Helsingør
Stine Wilms - Børnekulturkonsulent, Gentofte
Helle Nordmand - Børnekulturkonsulent, Rudersdal

Foredrag
Dansk pædagogisk forum - "storytelling for de mindste"
Forældre og pædagoger: Børnehuset firkløveren, Greve - "mobning, inklusion og assisting"

Storytelling
Se referencer "Teatersolo" (er desværre ude af drift)



2008

TV / Warm up
Top Charlie (Eyeworks) 
QTV (Eyeworks) 
Gi´ mig fem (Blu)
Talent 2008 (Blu)

Virksomheder o. lign. 
Comwell Holte (arr: Wischmann innovation) 
Socialt udviklingscenter SUS (arr: Wischmann innovation)
NZBP Biopolymer(arr: LS Kommunikation)

Kommuner
Rudersdal kommunes kulturkonference
Gentofte kommunes børn og unge kulturkonference

Børn, unge, pædagoger, lærere
Donekrogen, Jægerspris 
Halsnæs ungdomsskole
Skolen på Nyelandsvej
Gladsaxe kommunes daginstitutioner 
Teatertruppen Limenas
Gentofte kommunes børnekulturkonsulent 
Rudersdal børnekulturkonsulenter
Dansk pædagogisk forum

Julemand
ATP 
Canon 
Birkerød Handelstandsforening

Storytelling

2002 - 2007

TV / Warm up
Guskelov du kom
Sangstjerner
Hold masken
Top Charlie
Flying superkids
Spørg Charlie
Clement live
Shooting stars
A-ha
Endelig fredag
Hvor svært kan det være
Big Brother talkshow
Onside
Popstars 3
Venner for livet 

Virksomheder o. lign.
Comwell Holte (wi)
Comwell Meeting-designers (wi)
Comwell Ledergruppen (wi)
DONG Energy
Alm. Brand (wi)
Maersk data transport (ev)
RMB Dansk reklamefilm
SymphoGen
Munte plus Simonsen (wi)
ATP (wi)
Danisco (pov)
Vej og park, projektkontoret (pov)
Wonderful copenhagen (pov)
SUS - Socialt udviklingscenter (wi) 
McBaren (pov)
Grontmij Carl bro (wi)
Nordea (wi)
Nordea Markets (wi)
NCC Renovering (wi)
TDC Services (wi) 
Den danske bank (ag)
DSB S-tog (ag)
Rynkeby (pov)
Coop (wi)
Ældresagens personale (wi)
DR Interaktiv (pov)
Coloplast (act)
VL-gruppe 59
LEGO Creative
Hotel Legoland
TDC IT (ev)
Xerox (ev)

Børn, unge, lærere, pædagoger
Teatertruppen Limenas
Birkerød kommunes folkeskoler
Greve børnekulturkonsulent
Birkerød kommunes børnekulturkonsulenter
Pædagogisk central, Birkerød
Værebro teaterskole
Espergærde ungdomsskole
Storstrøms amts ungdomsskoler
Vikasku
Høsterkøb skole, Fritten
Rødkilde skole
Ålholm skole>br/>Frederiksborg gymnasium
Højvang seminarium 
Gentofte seminarium
K.U.B.A.

Kommuner
Gentofte kommune
Ølstykke kommune
København kommunes dagplejere
Birkerød kommune
Birkerød kulturnat
Søllerød kulturkompagni
Københavns amt
Gladsaxe aktivcenter

Julemand
ATP
Hewlett Packard
Canon
Skjold Birkerød
Søllerød kulturkompagni
Birkerød handelstandsforening
Espergærde centret

Andet
DR Piccolo-hørespil
DR Fabulatoriet-hørespil
El teatro disacuerdo, Sevilla
Upcoming DK
Rytmisk musik Danmark
Fajabefa 
Musikforeningen Antenne
Hillerød musikforening
De hjemløses hus

Samarbejdspartnere 2002 - 2007
Wischmann innovation (wi) 
Point of view (pov)
Agenda group (ag)
Eventforce (ev)
Act two (act)

Comments